چین تقریباً 35-40 میلیون تن فولاد ضد زنگ در سال تولید می کند - تقریباً 55 تا 60 درصد از تولید جهانی. در این خروجی عظیم، کیفیت محصول به طور چشمگیری متفاوت است. کویل فولاد ضد زنگ 304 از آسیاب Tier 1 و aسیم پیچ 304از یک غلتک ردیف 4-ممکن است هر دو برچسب یکسانی داشته باشند، اما عملکرد واقعی آنها در سرویس خوردگی می تواند دنیاها متفاوت باشد.
خریداران بین المللی که سیستم لایه را درک نمی کنند در معرض سه خطر خاص هستند: (1) دریافت موادی که محدودیت های ترکیب ASTM/EN را برآورده نمی کند. (2) دریافت مواد با عیوب سطحی یا ابعادی که هزینه ساخت را افزایش می دهد. و (3) دریافت مطالب با گواهینامه ناکافی یا جعلی، ایجاد انطباق و قرار گرفتن در معرض مسئولیت.

این مقاله سیستم چهار{0}سطحی مورد استفاده متخصصان صنعت را برای ارزیابی فولاد ضد زنگ چینی توضیح میدهد. این یک انتقاد از تولید چین نیست - چین برخی از بهترین فولاد ضد زنگ جهان را تولید می کند. این راهنمای تصمیم گیری آگاهانه در زمینه تدارکات است.
چهار-سیستم کیفیت: مروری کامل
متخصصان صنعت که تدارکات از چین را سازماندهی می کنند، معمولاً از یک طبقه بندی چهار- طبقه بندی استفاده می کنند. این سطوح استانداردهای رسمی نیستند - آنها طبقه بندی های عملی هستند که توسط خریداران، بازرسان و شرکت های مهندسی با تجربه ایجاد شده اند.
|
ردیف |
قیمت معمولی در مقابل اتحادیه اروپا/ایالات متحده |
انواع آسیاب |
گواهینامه |
بهترین برای |
|
سطح 1 (حق بیمه) |
+0% تا +15% |
کارخانههای-مگا-مالکیت دولتی؛ برترین آسیاب های خصوصی |
EN 10204 3.1/3.2; قابلیت ردیابی کامل |
خدمات حیاتی؛ مخازن تحت فشار؛ غذا/دارو صادرات به اتحادیه اروپا / ایالات متحده |
|
سطح 2 (استاندارد) |
-5٪ تا -15٪ |
آسیاب های خصوصی بزرگ؛ آسیاب های منطقه ای تاسیس کرد |
EN 10204 3.1 معمولی; برخی 2.2 |
خدمات خوردگی عمومی؛ ساختاری؛ لوله کشی غیر بحرانی؛ پروژه های حساس به هزینه- |
|
ردیف 3 (اقتصادی) |
-15٪ تا -30٪ |
آسیاب های متوسط؛ شرکت های بازرگانی با قراردادهای آسیاب |
EN 10204 2.2 یا 3.1 (تأیید صحت) |
غیر بحرانی؛ تزئینی؛ معماری (غیر-ساحلی)؛ قاب بندی داخلی |
|
سطح 4 (خطرناک) |
-30٪ تا -50٪ |
غلتک های مجدد-کوچک. معامله گران؛ منشا ناشناخته |
اغلب گم شده یا جعل می شود. بدون EN 10204 |
برای هیچ برنامه فنی توصیه نمی شود. تزئینی فقط با مسئولیت شخصی |
سطح 1: میلز ممتاز - کیفیت جهانی-
کارخانه های Tier 1 غول های تولید فولاد ضد زنگ چین هستند. آنها کارخانههای فولادی یکپارچه را با قابلیت ردیابی کامل، در آزمایشگاههای شیمیایی خانگی، و گواهیهایی که مطابق با استانداردهای بینالمللی است یا فراتر از آن است، اداره میکنند.
فهرست آسیاب ردیف 1 (تولیدکنندگان اصلی)
|
نام آسیاب |
مکان |
مالکیت |
محصولات کلیدی |
ظرفیت سالانه (kt) |
بازارهای صادراتی |
|
بائو استیل (Baowu) ضد زنگ |
شانگهای، فوجیان |
دولتی-(SOE) |
همه نمرات؛ سری 300/400; دوبلکس |
2,000+ |
جهانی؛ اتحادیه اروپا، ایالات متحده، ژاپن، دریا |
|
TISCO (آهن و فولاد تایوان) |
شانشی |
دولتی-(SOE) |
همه نمرات؛ سری برتر 300 |
4,500+ |
جهانی؛ شناخت برند برتر |
|
JISCO (آهن و فولاد Jiuquan) |
گانسو |
دولتی-(SOE) |
همه نمرات؛ قوی در 300/400 |
3,000+ |
جهانی؛ خاورمیانه، اروپا |
|
تسینگشان (تشولدینگ) |
ژجیانگ |
خصوصی (بزرگترین) |
همه نمرات؛ 300/400; دوبلکس |
12,000+ |
جهانی؛ بزرگترین تولید کننده ضد زنگ در سراسر جهان |
|
POSCO چین (Zhangjiagang) |
جیانگ سو |
کره/چین JV |
همه نمرات؛ خودرو؛ سری 300 |
1,800+ |
جهانی؛ خودرو، دستگاه-بالا |
|
لیسکو (Lianzhong) |
گوانگدونگ |
تایوان/چین JV |
سری 200/300; تزئینی |
800+ |
دریا، خاورمیانه، آفریقا |
|
نینگبو بائویی |
ژجیانگ |
خصوصی (کیفیت سطح 1) |
آلیاژ نیکل؛ نمرات تخصص |
200+ |
جهانی؛ متخصص آلیاژ نیکل |
|
مواد ویژه Yongxing |
ژجیانگ |
خصوصی (حق بیمه) |
میله، سیم، درجه های تخصصی |
500+ |
جهانی؛ برنامه های تخصصی |
|
جیولی (ژجیانگ جیولی) |
ژجیانگ |
خصوصی (حق بیمه) |
متخصص لوله و لوله |
800+ |
جهانی؛ لوله و لوله تحت فشار |
ویژگی های کیفی ردیف 1
|
بعد کیفیت |
عملکرد سطح 1 |
نتیجه آزمون معمولی |
معادل بین المللی |
|
ترکیب شیمیایی (در محدوده ASTM) |
100٪ در محدوده تحمل |
C: 0.005% ±; Cr/Ni: ± 0.1٪ |
استاندارد آسیاب اتحادیه اروپا/ایالات متحده/ژاپن |
|
خواص مکانیکی (در ASTM) |
100٪ در محدوده تحمل |
UTS: ± 10 مگاپاسکال حداقل مشخصات |
استاندارد آسیاب اتحادیه اروپا/ایالات متحده/ژاپن |
|
پرداخت سطح (2B، شماره 4) |
عالی؛ سازگار |
Ra: 0.1-0.3 میکرومتر (2B) |
استاندارد آسیاب اتحادیه اروپا/ایالات متحده/ژاپن |
|
تحمل ابعادی (ضخامت) |
بیش از ASTM A480 است |
+0/-5% از اسمی (در مقابل ASTM +0/-12.5%) |
بهتر از ASTM A480 |
|
گواهینامه (EN 10204) |
استاندارد نوع 3.1; نوع 3.2 موجود است |
گرمای کامل-ویژه؛ شاهد شخص ثالث-در دسترس است |
استاندارد آسیاب اتحادیه اروپا/ایالات متحده/ژاپن |
|
قابلیت ردیابی (گرما به سیم پیچ) |
100% قابل ردیابی |
برچسب کویل + رکوردهای دیجیتال |
استاندارد آسیاب اتحادیه اروپا/ایالات متحده/ژاپن |
|
تأیید PMI (در-میل) |
100٪ PMI در نمرات بحرانی |
XRF یا OES در ASTM E1621 |
استاندارد آسیاب اتحادیه اروپا/ایالات متحده/ژاپن |
|
تست خوردگی بین دانه ای |
در صورت درخواست موجود است |
A262 روش C یا G28 A را تمرین کنید |
استاندارد آسیاب اتحادیه اروپا/ایالات متحده/ژاپن |
ردیف 2: میلز استاندارد - ارزش خوب برای خدمات غیر مهم-
آسیاب های ردیف 2، تولیدکنندگان بزرگ و معتبری هستند که استانداردهای ASTM/EN را برآورده می کنند، اما ممکن است تنوع کمی بیشتر در پرداخت سطح، تحمل ابعادی یا کامل بودن گواهینامه داشته باشند. مواد از آسیاب های ردیف 2 برای اکثر کاربردهای خوردگی عمومی مناسب است اما باید قبل از استفاده حیاتی با PMI و بررسی گواهی تایید شود.
|
بعد کیفیت |
عملکرد سطح 2 |
سطح ریسک |
کاهش |
|
ترکیب شیمیایی |
95-98٪ در محدوده تحمل ASTM |
کم |
بررسی گواهی آسیاب. تایید PMI |
|
خواص مکانیکی |
98%+ در محدوده تحمل ASTM |
کم |
گواهی آسیاب را بررسی کنید |
|
پرداخت سطح |
خوب؛ آثار یا خراش های گاه به گاه غلتک |
متوسط |
بازرسی بصری؛ عدم انطباق-را رد کنید |
|
تحمل ابعادی |
مطابق با استاندارد ASTM A480 |
کم |
در بازرسی ورودی بررسی کنید |
|
گواهینامه |
EN 10204 نوع 3.1 (تأیید صحت) |
متوسط |
متقابل-چک با آسیاب. درخواست گواهینامه های دیجیتال امضا شده |
|
قابلیت ردیابی |
قابلیت ردیابی در سطح کویل- |
متوسط |
درخواست گرمای-برای-نقشهبرداری سیم پیچ از تامینکننده |
|
تایید PMI |
همیشه توسط آسیاب انجام نمی شود |
متوسط |
100% PMI را در PO مشخص کنید |
|
قیمت در مقابل ردیف 1 |
-5٪ تا -15٪ |
N/A |
N/A |
سطح 3: Economy Mills - ریسک کیفیت قابل اندازه گیری
سطح 3 موادی را از کارخانههای{1}}در اندازه متوسط، شرکتهای تجاری که با چندین کارخانه قرارداد دارند، یا تولیدکنندگان منطقهای که سیستمهای کیفیت کاملاً یکپارچه ندارند را نشان میدهد. خطر کلیدی مواد ردیف 3 ناسازگاری است - ممکن است یک سیم پیچ مطابق ASTM باشد، سیم پیچ بعدی ممکن است مطابقت نداشته باشد. گواهی ها ممکن است عمومی (نوع 2.2) یا دارای اصالت مشکوک باشند.

|
بعد کیفیت |
عملکرد سطح 3 |
سطح ریسک |
توصیه |
|
ترکیب شیمیایی |
85-92٪ در محدوده تحمل ASTM |
بالا - برخی از سیم پیچ ها خارج از مشخصات |
همیشه PMI قبل از استفاده؛ رد اگر خارج از مشخصات باشد |
|
خواص مکانیکی |
90-95٪ در محدوده تحمل ASTM |
متوسط-بالا |
تایید در گواهی آسیاب. تست نمونه |
|
پرداخت سطح |
متغیر؛ علائم غلتکی، خراش های رایج |
متوسط |
بازرسی بصری؛ ممکن است نیاز به درمان سطح اضافی داشته باشد |
|
تحمل ابعادی |
ممکن است از میزان مجاز ASTM A480 فراتر رود |
متوسط |
ضخامت را در چندین نقطه قبل از ساخت اندازه گیری کنید |
|
گواهینامه |
نوع 2.2 مشترک؛ نوع 3.1 با اصالت مشکوک |
بالا |
متقابل-چک با آسیاب. درخواست گواهی دیجیتال تایید شده |
|
قابلیت ردیابی |
محدود؛ برچسب سیم پیچ ممکن است با گرما مطابقت نداشته باشد |
بالا |
درخواست گواهی حرارت آسیاب. PMI تمام مواد ورودی |
|
تایید PMI |
توسط کارخانه یا تاجر انجام نشده است |
� بالا |
قبل از هر گونه استفاده الزامی است |
|
قیمت در مقابل ردیف 1 |
-15٪ تا -30٪ |
N/A |
صرفه جویی در قیمت ممکن است با هزینه های بازرسی و رد جبران شود |
سطح 4:-مواد پرخطر- توصیه نمیشود
مواد سطح 4 از غلتکهای کوچک-، تاجرانی که از مبداهای ناشناخته تهیه میکنند، یا کارخانههایی که دارای اعتبار ASTM/EN نیستند، میآیند. این ماده خطر کیفی شدیدی دارد: شیمی ممکن است خارج از محدودیت های ASTM باشد، عیوب سطحی رایج است، تحمل ابعادی کنترل نمی شود، و گواهینامه اغلب وجود ندارد یا جعل می شود.
برخی از مواد سطح 4 واقعاً فولاد ضد زنگ "304" - هستند اما با ضایعاتی تولید می شوند که حاوی عناصر باقیمانده بیش از حد (مس، اسن، سرب) هستند که مقاومت در برابر خوردگی را کاهش می دهند. سایر مواد سطح 4 ممکن است "سری 200" (منگنز-جایگزین شده، نیکل پایین تر) باشد که به عنوان "سری 300" فروخته می شود - نوعی تقلب اقتصادی که مقاومت در برابر خوردگی را 30-50% کاهش می دهد.
|
نوع ریسک |
سطح 4 مشکل معمولی |
روش تشخیص |
نتیجه در صورت عدم شناسایی |
|
شیمی خارج از مشخصات ASTM |
Cr: 16-17٪ (به جای 18-20٪)؛ نیکل: 5-6٪ (به جای 8-10.5٪) |
PMI (XRF) |
کاهش شدید مقاومت در برابر خوردگی؛ شکست اولیه |
|
سری 200 به صورت سری 300 فروخته می شود |
منگنز: 5-8٪ (در مقابل<2% in 300 series); Ni: 1-3% |
آزمون PMI + Ni{1}} |
30-50 درصد کاهش مقاومت در برابر خوردگی |
|
عناصر باقیمانده بیش از حد |
Cu >1%, Sn >0.5%, Pb >0.05٪ (از ضایعات) |
طیف سنجی کامل (OES) |
خوردگی حفره ای؛ حساسیت IGC |
|
گواهی مفقود یا جعلی |
شماره EN 10204; یا جعل آشکار |
برای تأیید شماره گواهی با کارخانه تماس بگیرید |
عدم قابلیت ردیابی؛ قرار گرفتن در معرض مسئولیت |
|
عیوب سطحی |
علائم رول، خراش، مقیاس اکسید، لمینیت |
بازرسی بصری |
افزایش هزینه ساخت؛ ممکن است رد شود |
|
عدم انطباق ابعادی- |
ضخامت -20% تا -30% در مقابل اسمی |
اندازه گیری میکرومتر |
رفع-مشکلات؛ خطر فشار دیوار نازک- |
|
مسائل مربوط به جوشکاری |
C: >0.08% (not L-grade); S, P >0.03% |
تست روش جوشکاری |
ترک خوردگی جوش؛ IGC در HAZ |
نحوه شناسایی ردیف در یک سفارش خرید
مهمترین قانون: هرگز سفارش خریدی را که فقط «ورق استنلس استیل 304" یا "لوله 316L." این به تامین کننده اجازه می دهد تا سفارش را با هر ردیف - از جمله ردیف 3 یا ردیف 4 انجام دهد. همیشه نام کارخانه را مشخص کنید یا به یک ردیف خاص نیاز داشته باشید.
|
روش |
در PO چه بنویسیم |
اثربخشی |
یادداشت ها |
|
نام آسیاب را مشخص کنید |
"Baosteel 304/304L, UNS S30403, 2B finish" |
� موثرترین |
قفل در ردیف 1; تامین کننده نمی تواند جایگزین شود |
|
الزامات ردیف را مشخص کنید |
"فقط آسیاب ردیف 1؛ بائو استیل / تیسکو / جیسکو / تسینگشان" |
� موثر |
امکان تعویض آسیاب اما در ردیف 1 را می دهد |
|
الزامات گواهینامه را مشخص کنید |
"EN 10204 Type 3.1 از Tier 1 Mill; امضای دیجیتال مورد نیاز است" |
� موثر |
تامین کننده را به منبع از ردیف 1 وادار می کند |
|
نیاز PMI را مشخص کنید |
"100٪ PMI مورد نیاز قبل از حمل و نقل؛ گزارش XRF با هر سیم پیچ" |
� موثر |
جایگزینی ردیف 3/4 را تشخیص می دهد |
|
استاندارد سطح را مشخص کنید |
"Surface per ASTM A480; no roller marks, scratches >2 میلی متر" |
� متوسط |
ذهنی؛ نیاز به بازرسی دارد |
|
آسیاب مشخص نشده است |
"304/304L, 2B پایان" |
� بی اثر |
تامین کننده می تواند از هر سطحی استفاده کند. قیمت باعث انتخاب می شود |
بسیاری از سفارشات خرید عبارت "یا معادل" را پس از تعیین نام کارخانه شامل می شوند. به عنوان مثال: "Baosteel 304L یا معادل آن." این زبان یک شکاف ایجاد میکند: تامینکننده میتواند هر کارخانهای را که «معادل» در نظر میگیرد پیشنهاد کند - و ممکن است تعریف او از معادل با تعریف شما بسیار متفاوت باشد.
بهترین روش: از "یا معادل" برای آسیاب های ردیف 1 اجتناب کنید. اگر باید گزینه های جایگزین را مجاز کنید، گزینه های قابل قبول را به صراحت فهرست کنید: "Baosteel، TISCO یا JISCO فقط - هیچ کارخانه دیگری بدون تایید قبلی کتبی خریدار وجود ندارد."
قیمت در مقابل کیفیت: ساختن موقعیت تجاری برای ردیف 1
بسیاری از تیم های تدارکاتی بدون در نظر گرفتن کل هزینه مالکیت، کمترین قیمت را پیش فرض می گیرند. تجزیه و تحلیل زیر نشان میدهد که چرا وقتی همه هزینهها در نظر گرفته میشوند، چرا مواد سطح 1 اغلب مقرون به صرفهترین{2}}انتخاب هستند.
|
عنصر هزینه |
ردیف 1 |
ردیف 2 |
ردیف 3 |
ردیف 4 |
|
هزینه مواد (پایه) |
100% (مرجع) |
85-95% |
70-85% |
50-70% |
|
PMI / بازرسی ورودی |
0.5-1.0% |
1.0-2.0% |
2.0-5.0% |
5.0-10.0٪ (اغلب رد می شود) |
|
بازسازی سطح (در صورت نیاز) |
0% (نادر) |
1-3% |
3-8% |
8-20٪ (اغلب قابل رد) |
|
تایید گواهی |
0.1٪ (دیجیتال) |
0.5٪ (بررسی دستی) |
1.0٪ (گسترده) |
2.0٪ (ممکن است جعل شود) |
|
هزینه تعویض (در صورت عدم موفقیت) |
0% (نادر) |
2-5٪ (گاهی) |
10-25٪ (ریسک قابل اندازه گیری) |
50-200% (احتمال شکست بالا) |
|
کل هزینه (تخمینی) |
100.6-101.1% |
89.5-105.0% |
86.0-123.0% |
60.0-202.0% |
|
ریسک{0}}توصیه تعدیل شده |
همیشه توصیه کنید |
فقط-غیر بحرانی |
فقط بدون خوردگی- |
توصیه نمی شود |
سوالات متداول (سؤالات متداول)
س: آیا تمام فولاد ضد زنگ چینی کیفیت پایینی دارد؟
A: فولاد ضد زنگ چینی شماره 1 (Baosteel، TISCO، JISCO، Tsingshan) در هر بعد قابل اندازه گیری با مبدا اتحادیه اروپا/ایالات متحده/ژاپن برابری می کند. چین تعدادی از بهترین فولاد ضد زنگ جهان را تولید می کند. مشکل کیفیت فقط با مواد Tier 3 و Tier 4 مطرح می شود.
س: آیا می توانم از مواد سطح 2 برای صرفه جویی در هزینه استفاده کنم؟
پاسخ: بله، برای برنامههای غیر مهم: ساختاری، محیطهای غیرخورنده، تزئینی (غیر-ساحلی) و قاببندی داخلی. هرگز از ردیف 2 برای مواد غذایی/دارویی، مخازن تحت فشار، یا خدمات مهم در برابر خوردگی بدون تأیید اضافی (PMI، تأیید اعتبار گواهی، بازرسی سطح) استفاده نکنید.
س: بهترین چیزی که برای اطمینان از کیفیت روی PO خود قرار می دهم چیست؟
ج: نام آسیاب را مشخص کنید. "Baosteel 304L" بدون ابهام است. "فولاد ضد زنگ 304L" نیست. اگر نمی توانید نام آسیاب را مشخص کنید، "فقط آسیاب ردیف 1" را درخواست کنید و 3-4 آسیاب قابل قبول را فهرست کنید.
س: چگونه می توانم تأیید کنم که گواهی کارخانه معتبر است؟
پاسخ: با دفتر فروش یا کیفیت کارخانه تماس بگیرید و از آنها بخواهید شماره گواهی را تأیید کنند. آسیاب های ردیف 1 می توانند این کار را به سرعت انجام دهند. اگر تامین کننده نتواند گواهی امضا شده دیجیتالی از کارخانه ارائه دهد، مشکوک باشید.
س: سریال 200 چیست و چرا بد است؟
A: فولاد ضد زنگ سری 200 (به عنوان مثال، JIS SUS 201) برای کاهش هزینه، منگنز را جایگزین نیکل می کند. نسبت به سری 300 30{10}}50٪ مقاومت خوردگی کمتری دارد. برخی از تامین کنندگان غیراخلاقی سری 200 را به عنوان "304" می فروشند - PMI این را تشخیص می دهد زیرا سری 200 دارای 1-3٪ Ni در مقابل{13}}%+ برای 304 است.
س: آیا به یک-بازرس شخص ثالث (SGS، BV، TUV) نیاز دارم؟
A: برای مواد سطح 1: اجباری نیست، اما برای سفارشات بزرگ توصیه می شود. برای ردیف 2: توصیه می شود. برای ردیف 3: اجباری. برای ردیف 4: توصیه نمی شود زیرا نباید مواد ردیف 4 را خریداری کنید. بازرسی شخص ثالث قبل از اینکه از کارخانه خارج شود،-مواد غیر منطبق را شناسایی میکند.
س: آیا می توانم قبل از سفارش بزرگ از کارخانه بازدید کنم؟
پاسخ: بله، و برای سفارشات بالای 100000 دلار به شدت توصیه می شود. کارخانه های ردیف 1 از بازدید مشتریان استقبال می کنند و تیم های فروش صادراتی اختصاصی دارند. اگر یک تامین کننده از افشای نام کارخانه امتناع کند یا از بازدید از کارخانه امتناع کند، این یک پرچم قرمز است.
س: آیا "ساخت چین" یک پرچم قرمز برای فولاد ضد زنگ است؟
پاسخ: خیر. «ساخت چین» مواد سطح 1 را پوشش میدهد که در سطح جهانی- هستند. پرچم قرمز کشور مبدا نیست - عدم وجود نام کارخانه، گواهینامه و PMI در PO است. یک PO که می گوید "Baosteel 316L, EN 10204 Type 3.1, 100% PMI" بدون در نظر گرفتن کشور مبدا ایمن است.
