مقایسه مقاومت در برابر خوردگی مونل 400 در مقابل اینکونل 600

May 13, 2026

پیام بگذارید

 

خوراکی های کلیدی

• Monel 400عملکرد بهتری از Inconel 600 در خوردگی آبی - به ویژه اسید هیدروفلوریک، آب دریا و اسیدهای کاهنده دارد.

• اینکونل 600در دماهای بالا (بالاتر از 600 درجه ) غالب است - اکسیداسیون، کربوریزاسیون و مقاومت نیتریدینگ بی بدیل است.

• هر دو آلیاژمقاومت عالی در برابر استرس{0}}ترک خوردگی (SCC) در محیط کلرید و مقاومت سوزاننده قوی ارائه می دهد.

• هیچ یک از آلیاژها برتری جهانی ندارند - انتخاب صحیح کاملاً به محیط عملیاتی شما بستگی دارد.

 

مقدمه

 

هنگامی که مهندسان و متخصصان تدارکات آلیاژهای مبتنی بر نیکل{0}}را برای کاربردهای صنعتی پرتقاضا ارزیابی می‌کنند، دو نام دائماً در صدر قرار می‌گیرند: Monel 400 و Inconel 600. هر دو آلیاژهای نیکل بالا-با عملکرد خوردگی فوق‌العاده - هستند، اما تفاوت‌های آنها قابل توجه است، و می‌تواند منجر به خوردگی یا حتی کاهش هزینه‌ها شود. خرابی فاجعه بار تجهیزات

 

Monel 400 vs Inconel 600 Corrosion Resistance Comparison

 

این راهنما پیچیدگی را کاهش می دهد. با استفاده از داده‌های عینی،-جداول کنار هم-و نمونه‌های کاربردی واقعی{3}}در دنیا، ما Monel 400 را در مقابل Inconel 600 در هر مکانیزم خوردگی اصلی مقایسه می‌کنیم. چه در حال طراحی یک سیستم خنک کننده آب دریا، یک راکتور پردازش شیمیایی، یا یک کوره{7}}در دمای بالا هستید، این مقاله پایه و اساس فنی برای تصمیم گیری صحیح مواد را در اختیار شما قرار می دهد.

 

به این فکر کنید: Monel 400 متخصص شما برای محیط های مرطوب، اسیدی و دریایی است. Inconel 600 متخصص شما برای گرمای شدید است. درک اینکه کدام یک از - برتری دارند و در کجا شکست می‌خورند، هدف اصلی این راهنما است.

 

مونل 400 و اینکونل 600 چیست؟

 

Monel 400 (UNS N04400)

 

مونل 400یک آلیاژ دوتایی نیکل{0}} مس است که تقریباً حاوی 63 تا 70 درصد نیکل و 28 تا 34 درصد مس است. در ابتدا توسط شرکت بین المللی نیکل (INCO) در اوایل قرن بیستم توسعه یافت و نام خود را از بنیانگذار INCO، امبروز مونل گرفته است. آلیاژ تک فاز و آستنیتی است، به این معنی که با عملیات حرارتی - فقط با کار سرد نمی‌توان آن را سخت کرد.

 

چیزی که مونل 400 را خاص می کند محتوای مس آن است. مس در محیط‌های اسیدی کاهش‌دهنده و در محیط‌های غنی از کلرید مانند آب دریا غیرفعال می‌شود و به Monel 400 توانایی منحصربه‌فردی برای مقاومت در برابر محیط‌هایی که اکثر فولادهای ضد زنگ را از بین می‌برند، می‌دهد. این یکی از معدود آلیاژهای تجاری است که می تواند در تماس مستقیم با اسید هیدروفلوئوریک (HF) - سیالی که تقریباً به هر ماده مهندسی رایج دیگری حمله می کند استفاده شود.

 

Inconel 600 (UNS N06600)

 

اینکونل 600یک آلیاژ آهن نیکل-کروم- است که حداقل 72 درصد نیکل، 14 تا 17 درصد کروم و 6 تا 10 درصد آهن دارد. این شرکت توسط Special Metals Corporation (اکنون بخشی از Precision Castparts Corp.) ساخته شده است و یکی از آلیاژهای پایه خانواده Inconel است. افزودنی تعیین کننده - کروم - کلید عملکرد آن است.

 

کروم زمانی که در معرض اتمسفرهای اکسید کننده با دمای بالا قرار می گیرد، یک لایه اکسید کروم{0}خود ترمیم شونده (Cr2O3) متراکم روی سطح آلیاژ تشکیل می دهد. این مقیاس اکسید به عنوان یک مانع انتشار عمل می کند و به طور چشمگیری سرعت اکسیداسیون بیشتر را کاهش می دهد. این مکانیزم است که به Inconel 600 اجازه می دهد تا به طور مداوم در دماهای تا 1175 درجه - کار کند، رژیمی که در آن Monel 400 به سرعت اکسید می شود و یکپارچگی ساختاری را ظرف چند ساعت از دست می دهد.

 

مقایسه ترکیب شیمیایی

 

تفاوت عملکرد بین مونل 400 و اینکونل 600 ریشه در شیمی آنها دارد. جدول زیر ترکیب اسمی هر آلیاژ را با توجه به استانداردهای مربوطه ASTM به همراه نقش هر عنصر در مقاومت به خوردگی نشان می دهد.

 

جدول 1: ترکیب شیمیایی - Monel 400 در مقابل Inconel 600

 

عنصر

Monel 400 (wt%)

Inconel 600 (wt%)

نقش در مقاومت در برابر خوردگی

نیکل (Ni)

63–70

حداقل. 72

سد اصلی در برابر اسیدهای احیا کننده، آب دریا و SCC

مس (مس)

28–34

کمتر یا مساوی 0.50

متمایز کننده کلیدی Monel - در برابر HF، آب دریا و اسیدهای کاهنده مقاومت می کند.

کروم (کروم)

-

14–17

تمایز کننده کلیدی اینکونل - محافظ Cr2O3 برای اکسیداسیون-در دمای بالا تشکیل می‌دهد.

آهن (آهن)

کمتر یا مساوی 2.5

6–10

پرکننده ساختاری؛ آهن بالاتر در Inconel 600 هنوز به خوبی- توسط غیرفعال شدن کروم محافظت می شود

منگنز (Mn)

کمتر یا مساوی 2.0

کمتر یا مساوی 1.0

نقش ساختاری جزئی؛ سطوح پایین در هر دو آلیاژ

کربن (C)

کمتر یا مساوی 0.30

کمتر یا مساوی 0.15

C کمتر در Inconel 600 باعث کاهش بارش کاربید و خطر حساسیت می شود

سیلیکون (Si)

کمتر یا مساوی 0.50

کمتر یا مساوی 0.50

اکسید کننده جزئی؛ حداقل تاثیر خوردگی در این سطوح

 

منابع: ASTM B127/B164 (Monel 400); ASTM B163/B166 (Inconel 600). ترکیبات به عنوان درصد وزن اسمی نشان داده شده است.

 

مهمترین تمایز واضح است: Monel 400 حاوی 28-34٪ مس و بدون کروم است، در حالی که Inconel 600 حاوی 14-17٪ کروم و تقریباً بدون مس است. این دو افزودنی تقریباً تمام تفاوت‌های عملکردی را که در این راهنما مورد بحث قرار گرفته‌اند، هدایت می‌کنند.

 

خواص فیزیکی و مکانیکی

 

قبل از مقایسه رفتار خوردگی، درک خواص فیزیکی و مکانیکی پایه هر آلیاژ در شرایط آنیل استاندارد مفید است.

 

جدول 2: خصوصیات فیزیکی و مکانیکی - Monel 400 در مقابل Inconel 600

 

اموال

Monel 400 (UNS N04400)

Inconel 600 (UNS N06600)

تعیین UNS

N04400

N06600

چگالی (g/cm³)

8.80

8.47

محدوده ذوب (درجه)

1300–1350

1354–1413

حداکثر دمای سرویس (مدرک تحصیلی)

~480 (اکسید کننده)

~1175 (اکسید کننده)

مقاومت کششی (MPa)

480–620 (بازپخت شده)

550–690 (بازپخت شده)

قدرت تسلیم (MPa)

170–310

240–380

ازدیاد طول (%)

35–40

30–40

سختی (برینل)

120–150

120–170

رسانایی حرارتی (W/m·K)

21.8

14.9

مقاومت الکتریکی (μΩ·m)

0.547

1.03

استاندارد قابل اجرا

ASTM B127 / B164

ASTM B163 / B166

 

مقادیر نشان دهنده شرایط آنیل شده معمولی هستند. خواص واقعی با شکل محصول، عملیات حرارتی و مزاج متفاوت است. همیشه در برابر گواهینامه آسیاب تأیید کنید.

 

آشنایی با مکانیسم های مقاومت در برابر خوردگی

 

برای درک اینکه چرا هر آلیاژ به روشی عمل می کند، به درک دو مکانیسم اصلی که از طریق آنها در برابر خوردگی مقاومت می کنند کمک می کند.

 

Understanding Corrosion Resistance Mechanisms

 

مکانیسم غیرفعال سازی مس (Monel 400)

 

هنگامی که Monel 400 در معرض آب دریا، اسیدهای رقیق یا محیط‌های احیاکننده قرار می‌گیرد، مس در سطح آلیاژ واکنش نشان می‌دهد تا اکسید مس (Cu2O) یا فیلم هیدروکسی کلرید مس پایدار و چسبنده را تشکیل دهد. این فیلم در کاهش رسانه ها محلول نیست، بنابراین به عنوان یک مانع فیزیکی بین آلیاژ حجیم و محیط خورنده عمل می کند. به همین دلیل است که Monel 400 دقیقاً در جایی که سایر آلیاژها خراب می شوند برتری دارد: در محیط هایی که فیلم اکسید غیرفعال روی فولادهای ضد زنگ و آلیاژهای نیکل{4}}کروم را از بین می برند.

 

به طور اساسی، این مکانیسم در اسیدهای اکسید کننده (مانند اسید سولفوریک غلیظ، اسید نیتریک) یا در دماهای بالا که در آن Cu2O تجزیه می شود، کار نمی کند. این دلیل اصلی محدودیت های Monel 400 است.

 

مکانیسم غیرفعال سازی اکسید کروم (Inconel 600)

 

مقاومت در برابر خوردگی Inconel 600 در دمای بالا و محیط های اکسید کننده توسط تشکیل خود به خود اکسید کروم (Cr2O3) روی سطح آلیاژ کنترل می شود. اینکونل 600 با 14 تا 17 درصد کروم، مقیاس اکسیدی متراکم و آهسته ای را تشکیل می دهد که از نظر ترمودینامیکی در دماهای تقریباً 1175 درجه در هوا پایدار است. این ترازو در صورت مختل شدن به طور مداوم خود-ترمیم می شود و اینکونل 600 را در برابر اکسیداسیون، کربوهیداسیون و نیترید شدن در کوره و اتمسفر احتراق بسیار مقاوم می کند.

 

با این حال، Cr2O3 در برابر اسیدهای احیاکننده (مانند HCl و H2SO4 رقیق) و حفره‌های ناشی از کلرید در محیط‌های آبی آسیب‌پذیر است، جایی که یون‌های کلرید می‌توانند به طور موضعی در اکسید نفوذ کرده و آن را حل کنند - توضیح می‌دهد که محیط‌های اسیدی ضعیف‌تر در مقایسه با محیط‌های اسیدی ضعیف‌تر در مقایسه با Inconel مونل 400.

 

مقایسه مقاومت در برابر خوردگی سر-به{{1}

 

جدول زیر یک مقایسه مستقیم محیطی-بر اساس-محیط زیست در 15 سناریوی خوردگی ارائه می‌کند. رتبه‌بندی‌ها عملکرد معمولی در داده‌های آزمایشگاهی و صنعتی را منعکس می‌کنند. عملکرد واقعی به غلظت، دما، سرعت جریان و عوامل خاص سیستم بستگی دارد.

 

مقیاس رتبه بندی: ★★★★★=استثنایی ★★★★☆=بسیار خوب ★★★☆☆=متوسط ​​★★☆☆☆=منصفانه ★☆☆☆☆=ضعیف

 

جدول 3: مقایسه مقاومت در برابر خوردگی بر اساس محیط

 

محیط خوردگی

مونل 400

اینکونل 600

Monel 400 - یادداشت ها

یادداشت‌های 600 - را Inconel کنید

آلیاژ توصیه شده

هیدروفلوریک اسید (HF) - همه غلظت‌ها

★★★★★

★☆☆☆☆

استثنایی - در میان معدود آلیاژهایی که در برابر HF مقاوم هستند

از حمله سریع HF به - خودداری کنید

مونل 400

آب دریا / غوطه وری دریایی

★★★★★

★★★☆☆

عالی؛ در برابر حفره شدن در دمای محیط مصون است

مستعد ایجاد حفره بدون حفاظت کاتدی

مونل 400

اسید سولفوریک H2SO4 (<70%, cold, de-aerated)

★★★★☆

★★★☆☆

در غلظت های رقیق تا متوسط ​​بسیار خوب است

متوسط؛ برای سرویس H2SO4 ترجیح داده نمی شود

مونل 400

اسید کلریدریک (HCl) - رقیق، بدون هوادهی

★★★★☆

★★☆☆☆

در شرایط رقیق، کاهش دهنده خوب است

محدود؛ فیلم Cr2O3 در HCl تجزیه می شود

مونل 400

قلیایی / سوز آور (NaOH، KOH)

★★★★★

★★★★★

عالی در محدوده غلظت کامل

عالی؛ بدون خطر SCC حتی در سوزاننده داغ

کراوات

اسید فسفریک (H3PO4)

★★★★☆

★★★☆☆

در محلول های خالص بسیار خوب است

ناخالصی های مناسب - (Cl-، F-) می توانند باعث ایجاد حفره شوند

مونل 400

High-Temp Oxidation (>600 درجه)

★☆☆☆☆

★★★★★

اکسیداسیون سریع بالای 480 درجه

مقیاس Cr2O3 تا ~ 1175 درجه پایدار است

اینکونل 600

کربن‌زدایی{0}در دمای بالا

★★☆☆☆

★★★★★

کروم محدود=مقاومت ضعیف در کربن‌سازی

محتوای کروم مانع کربوریزاسیون قوی ایجاد می کند

اینکونل 600

نیتروژن-دمای بالا

★★☆☆☆

★★★★★

برای محیط های نیتروژن دهی مناسب نیست

نیتریدهای کروم یک سد محافظ را تشکیل می دهند

اینکونل 600

گازهای با دمای بالا-گوگرد

★★★☆☆

★★★★★

متوسط؛ مس می تواند Cu2S در بالای 300 درجه تشکیل دهد

Cr2O3 در برابر SO2/H2S تا 700 درجه مقاومت می کند.

اینکونل 600

ترک خوردگی تنشی (SCC) در کلریدها

★★★★★

★★★★★

ایمنی SCC عالی در بیشتر محیط های کلرید

عالی؛ بدون خطر SCC زیر 300 درجه

کراوات

خوردگی حفره‌ای / شکافی (Cl-media)

★★★★★

★★★☆☆

خوب؛ مس در محیط های Cl- غیرفعال می شود

مستعد ایجاد حفره بدون غیرفعال سازی قبلی Cr

مونل 400

آب شیرین / آب آشامیدنی

★★★★★

★★★★★

عالی؛ به طور گسترده در خدمات آب استفاده می شود

عالی؛ رایج در فرآوری مواد غذایی

کراوات

کلر خشک / گازهای کلردار

★★★☆☆

★★★★★

در دمای محیط متوسط ​​است

فیلم اکسید کروم در برابر کلر خشک مقاوم است

اینکونل 600

بخار / آب{0} با خلوص بالا

★★★★★

★★★★★

به طور گسترده در سیستم های بخار استفاده می شود

مواد استاندارد برای مولدهای بخار هسته ای

کراوات

 

رتبه بندی بر اساس داده های خوردگی منتشر شده از NACE، ASM International و بولتن های فنی تولید کننده آلیاژ. رتبه بندی عملکرد فقط برای راهنمایی عمومی است. همیشه آزمایش خوردگی محیطی{2}}خاص را برای برنامه های حیاتی انجام دهید.

 

داده های کمی نرخ خوردگی

 

جدول زیر داده‌های نرخ خوردگی را بر حسب میلی‌متر در سال (mpy) نشان می‌دهد که 1 mpy=0.0254 میلی‌متر در سال است. نرخ های زیر 5 mpy عموماً برای مصارف صنعتی عالی در نظر گرفته می شوند. نرخ بالای 50 mpy نشان دهنده خوردگی غیرقابل قبول است.

 

جدول 4: نرخ های خوردگی نماینده - Monel 400 در مقابل Inconel 600

 

محیط تست

نرخ Monel 400 (mpy*)

Inconel 600 Rate (mpy*)

شرایط آزمون

48٪ اسید HF

<1

به سرعت مورد حمله قرار گرفت

دمای اتاق، غوطه وری

10% H2SO4 (تهویه شده)

<5

15–30

دمای اتاق، غوطه وری

5% HCl (تهویه شده)

3–8

12–25

دمای اتاق، ایستا

آب دریا (جریان)

<1

2–5

دمای محیط، 1 متر بر ثانیه

10٪ NaOH

<1

<1

جوشاندن، غوطه ور شدن

اسید فسفریک 85%

<5

8–15

دمای اتاق، محلول خالص

بخار (100-200 درجه)

<1

<1

بخار اشباع شده

اکسیداسیون هوا (700 درجه)

>500

2–8

هوای خشک، پیوسته

اکسیداسیون هوا (1000 درجه)

>5000

15–25

هوای خشک، پیوسته

 

*mpy=مایل در سال (1 mpy=0.0254 میلی‌متر در سال). داده‌ها از برگه‌های اطلاعات فنی INCO/Special Metals و ادبیات خوردگی منتشر شده گردآوری شده‌اند. نرخ ها نشان دهنده هستند. نرخ های واقعی با غلظت، دما، سرعت و هوادهی متفاوت است.

 

نحوه خواندن داده های نرخ خوردگی

< 1 mpy: مقاومت استثنایی - مناسب برای خدمات طولانی مدت و محافظت نشده

1-5 مایل در هر ثانیه:عالی - مناسب برای اکثر برنامه های صنعتی

5-20 مایل در هر ثانیه:خوب - قابل قبول برای بسیاری از برنامه ها. از نزدیک نظارت کنید

20 تا 50 مایل در دقیقه:منصفانه - آلیاژهای جایگزین یا اقدامات حفاظتی را در نظر بگیرید

>50 mpy:ضعیف - برای سرویس مناسب نیست. ضرر مادی غیر قابل قبول است

 

مقایسه عملکرد دما

 

دمای عملیاتی اغلب تعیین‌کننده‌ترین عامل در انتخاب بین Monel 400 و Inconel 600 است. جدول زیر مناسب بودن را در سراسر طیف دمایی کامل از سرویس‌های برودتی تا دمای بسیار بالا نشان می‌دهد.

 

جدول 5: عملکرد دما - Monel 400 در مقابل Inconel 600

 

محدوده دما

مناسب بودن مونل 400

مناسب بودن Inconel 600

ملاحظات کلیدی

برودتی (زیر 100 درجه)

عالی

عالی

هر دو استحکام را حفظ می کنند. Monel 400 برای کاربردهای LNG ترجیح داده می شود

زیر-صفر تا محیط (-100–25 درجه)

عالی

عالی

هیچ نگرانی برای هر یک از آلیاژها وجود ندارد. شرایط استاندارد خدمات

متوسط ​​(25-300 درجه)

عالی

عالی

هر دو عملکرد خوبی دارند. Monel 400 در محیط های اسیدی/دریایی ترجیح داده می شود

مرتفع (300-480 درجه)

خوب

عالی

Monel 400 شروع به از دست دادن مقاومت در برابر اکسیداسیون می کند. اینکونل 600 ترجیح داده می شود

بالا (480-760 درجه)

محدود / توصیه نمی شود

عالی

Monel 400 به سرعت اکسید می شود. Inconel 600 انتخاب واضحی است

بسیار زیاد (760-1000 درجه)

مناسب نیست

خیلی خوبه

Inconel 600 پایداری مقیاس اکسید را حفظ می کند. مونل 400 نامناسب

شدید (1000-1175 درجه)

مناسب نیست

خوب (نور کوتاه)

نزدیک به حد بالایی برای Inconel 600؛ ممکن است آلیاژهای تخصصی مورد نیاز باشد

 

نقطه متقاطع حرارتی تقریباً 480 درجه است. زیر این دما، Monel 400 در شرایط برابر یا برتر در اکثر محیط ها رقابت می کند. بالاتر از آن، Inconel 600 تنها انتخاب منطقی فنی از بین این دو آلیاژ است.

 

کاربردهای صنعتی توسط آلیاژ

 

پروفیل های خوردگی متمایز Monel 400 و Inconel 600 به مجموعه های کاربردی متمایز تبدیل می شوند. جدول زیر متداول ترین کاربردهای صنعتی برای هر آلیاژ را در هشت بخش اصلی نشان می دهد.

 

جدول 6: کاربردهای صنعتی - Monel 400 در مقابل Inconel 600

 

صنعت

برنامه های کاربردی Monel 400

برنامه های Inconel 600

پردازش شیمیایی

واحدهای آلکیلاسیون HF، سرویس H2SO4، لوله کشی اسید

راکتورهای{0}در دمای بالا، اجزای کوره، مبدل‌های حرارتی

نفت و گاز

رایزرهای دریایی، اجزای سر چاه، لوله کشی آب نمک ترش

ابزارهای سوراخ،-فرآوری گاز با دمای بالا، آسترهای احتراق

دریایی و فراساحلی

لوله کشی آب دریا، شفت پروانه، شفت پمپ، میل سوپاپ

اجزای اگزوز داغ، قطعات توربین گاز دریایی

تولید برق

تغذیه-آبگرمکن، کندانسور، لوله‌کشی بخار کم{1}}

ژنراتورهای بخار هسته ای، اجزای دیگ بخار، سپرهای حرارتی

هوافضا و دفاع

سیستم های سوخت برودتی، خطوط انتقال LNG

مجرای موتور جت، قطعات پس سوز، اجزای موتور موشک

مواد غذایی و دارویی

تجهیزات فرآیند در محیط های اسیدی خنثی / خفیف

تجهیزات استریلیزاسیون در دمای بالا، اجزای اتوکلاو

الکترونیک

اتصالات{0}مقاوم در برابر خوردگی، فنرها در محیط های آبی

اجزای الکتریکی با دمای بالا، عناصر گرمایشی با مقاومت

پتروشیمی

واحدهای آلکیلاسیون، خنک کننده های اسید سولفوریک، فرآوری نفت خام

کوره های ترک اتیلن، لوله های اصلاح کننده بخار، کویل های پیرولیز

 

راهنمای انتخاب سریع

 

از جدول تصمیم گیری زیر به عنوان اولین-ابزار غربالگری پاس استفاده کنید. برای هر شرایط عملیاتی مربوط به پروژه شما، بررسی کنید که کدام آلیاژ توصیه می شود. اگر برنامه شما شامل شرایط متعددی باشد، آلیاژی که علامت‌های چک بیشتری کسب می‌کند احتمالاً نقطه شروع بهتری است - اما همیشه با یک ارزیابی کامل مهندسی خوردگی تأیید می‌شود.

 

جدول 7: راهنمای انتخاب آلیاژ بر اساس شرایط عملیاتی

 

شرایط عملیاتی شما

مونل 400

اینکونل 600

خدمات شامل اسید هیدروفلوئوریک (HF) است

✔ Monel 400

✘ توصیه نمی شود

خدمات شامل آب دریا یا غوطه وری دریایی است

✔ Monel 400

✘ توصیه نمی شود

دمای عملیاتی به طور مداوم بالای 600 درجه

✘ توصیه نمی شود

✔ اینکونل 600

محیط کوره اکسید کننده با دمای بالا-

✘ توصیه نمی شود

✔ اینکونل 600

اتمسفر کربن دار یا نیترید کننده

✘ توصیه نمی شود

✔ اینکونل 600

اسید سولفوریک (رقیق، سرد، بدون هواده)

✔ Monel 400

✘ توصیه نمی شود

سرویس برودتی یا زیر{0}} صفر (به عنوان مثال، LNG)

✔ هر دو مناسب

✔ هر دو مناسب

محیط های سوزاننده / قلیایی (NaOH، KOH)

✔ هر دو مناسب

✔ هر دو مناسب

لوله های مولد بخار هسته ای

✘ توصیه نمی شود

✔ اینکونل 600

ترک خوردگی استرس-(SCC) نگرانی اصلی است

✔ هر دو مناسب

✔ هر دو مناسب

بودجه یک محدودیت کلیدی است (پروژه حساس به هزینه)

✔ Monel 400

✘ توصیه نمی شود

هم دمای بالا و هم محیط اسیدی خورنده

✘ توصیه نمی شود

✔ اینکونل 600

 

سوالات متداول (سؤالات متداول)

آیا مونل 400 یا اینکونل 600 برای سرویس آب دریا بهتر است؟

 

Monel 400 انتخاب برتر برای کاربردهای آب دریا و دریایی است. محتوای مس آن مقاومت بسیار خوبی در برابر خوردگی حفره ای و شکافی در آب دریا با نرخ خوردگی کمتر از 1 mpy در آب جاری ایجاد می کند. اینکونل 600، اگرچه در بسیاری از محیط‌ها بادوام است، اما فاقد محافظت مبتنی بر کروم در برابر حفره‌های ناشی از کلرید{6} در محیط‌های آبی است و در معرض حمله موضعی در آب دریای ساکن یا با سرعت کم-است. برای لوله‌کشی‌های دریایی، مبدل‌های حرارتی دریایی، محورهای پروانه و اجزای زیر دریا، Monel 400 توصیه استاندارد صنعتی است.

 

آیا اینکونل 600 می تواند در برابر هیدروفلوریک اسید مقاومت کند؟

 

نه. اینکونل 600 تقریباً در تمام غلظت ها به سرعت و به شدت مورد حمله اسید هیدروفلوئوریک (HF) قرار می گیرد. HF فیلم اکسید محافظ Cr2O3 را حل می کند و فلز پایه را در معرض حمله مستقیم اسید قرار می دهد. در مقابل، Monel 400 یکی از معدود آلیاژهایی است که به طور موثر در برابر HF مقاومت می کند - این ماده انتخابی در واحدهای آلکیلاسیون HF در پالایش نفت است. اگر برنامه شما شامل HF به هر شکلی باشد، Monel 400 انتخاب صحیح است، نه Inconel 600.

 

کدام آلیاژ برای کاربردهای کوره‌های{0}}در دمای بالا بهتر است؟

 

Inconel 600 انتخاب روشنی برای محیط‌های{1}}کوره‌های با دمای بالا است. مقیاس اکسید کروم (Cr2O3) آن پایدار است و تا حدود 1175 درجه در هوا خود ترمیم می شود و مقاومت عالی در برابر اکسیداسیون، کربوریزه شدن و نیترید شدن دارد. Monel 400 به سرعت در بالای 480 درجه شروع به اکسید شدن می کند و برای سرویس مداوم کوره کاملاً نامناسب است. اینکونل 600 دقیقاً به دلیل پایداری دمایی بالا به طور گسترده برای صدا خفه کن کوره، مخزن، غلاف المنت حرارتی، و لوله های محافظ ترموکوپل استفاده می شود.

 

آیا مونل 400 و اینکونل 600 در برابر استرس{2}}ترک خوردگی (SCC) مقاوم هستند؟

 

بله - هر دو آلیاژ مقاومت بسیار خوبی در برابر تنش-ترک خوردگی (SCC) در محیط کلرید از خود نشان می‌دهند، که یکی از رایج‌ترین مکانیسم‌های خرابی فولادهای زنگ نزن در محیط‌های دریایی و شیمیایی است. آلیاژهای نیکل بالا (بیش از 40٪ نیکل) به دلیل ایمنی{5}}شان در برابر SCC ناشی از کلرید شناخته شده اند. Monel 400 و Inconel 600 هر دو از این آستانه فراتر می روند و در جایی که SCC دغدغه اصلی طراحی است، گزینه های قابل اعتمادی هستند.

 

تفاوت هزینه بین مونل 400 و اینکونل 600 چقدر است؟

 

هر دو آلیاژ به دلیل محتوای نیکل بالایشان نسبت به فولادهای زنگ نزن استاندارد برتری قابل توجهی دارند. به طور کلی، مونل 400 و اینکونل 600 به طور کلی از نظر هزینه هر کیلوگرم قابل مقایسه هستند، اگرچه قیمت گذاری در بازارهای کالاهای نیکل، مس و کروم در نوسان است. Monel 400 به دلیل ترکیب باینری ساده تر، از نظر وزنی کمی ارزان تر است. با این حال، مقایسه هزینه‌ها باید همیشه بر اساس چرخه عمر کل انجام شود: آلیاژ مناسبی که تمام عمر طراحی را دوام می‌آورد تقریباً همیشه مقرون به صرفه‌تر از آلیاژ ارزان‌تر است که زود از موعد خراب می‌شود.

 

آیا می توان مونل 400 و اینکونل 600 را به هم جوش داد (جوشکاری فلزات غیرمشابه)؟

 

بله، جوشکاری فلزات غیرمشابه بین Monel 400 و Inconel 600 از نظر فنی با استفاده از فلزات پرکننده نوع Inconel (مانند ERNiCrFe-7 یا ERNiCu-7) امکان پذیر است، اما نیاز به مهندسی دقیق دارد. اتصال جوش داده شده یک ترکیب متوسط ​​با عملکرد خوردگی متفاوت نسبت به هر یک از آلیاژهای پایه نشان می دهد. در محیط های تهاجمی، ناحیه جوش غیرمشابه ممکن است حلقه ضعیف در سیستم باشد. همیشه با یک مهندس جوش تایید شده مشورت کنید و قبل از انجام یک مونتاژ غیر مشابه، تست خوردگی اتصال جوش داده شده را تحت شرایط خدمات نمایندگی انجام دهید.

 

چه استانداردهایی بر محصولات Monel 400 و Inconel 600 حاکم است؟

 

Monel 400 به ASTM B127 (صفحه/ورق/نوار)، ASTM B164 (میله/میله/سیم)، ASTM B165 (لوله بدون درز)، ASTM B163 (لوله کندانسور) و ASME SB-127/164/165 تولید می شود. اینکونل 600 به ASTM B163 (لوله کندانسور/مبدل حرارتی)، ASTM B166 (میله/میله/سیم)، ASTM B167 (لوله/لوله بدون درز) و ASME SB-163/166/167 تولید می شود. هر دو آلیاژ همچنین دارای استانداردهای AMS و EN برای کاربردهای هوافضا و اروپایی هستند.

 

نتیجه گیری

 

سوال "Monel 400 vs Inconel 600: کدام بهتر است؟" پاسخ جهانی - ندارد زیرا هر دو آلیاژ در محیط هایی که برای آن طراحی شده اند عملکرد استثنایی دارند.

 

زمانی که چالش شما خوردگی آبی باشد، Monel 400 انتخاب مناسبی است: آب دریا، اسید هیدروفلوئوریک، اسید سولفوریک کاهنده، و محیط‌های غنی از کلرید-. مکانیزم غیرفعال سازی مبتنی بر مس- آن قابلیت هایی را به آن می دهد که هیچ آلیاژی حاوی کروم- نمی تواند در این محیط ها مطابقت داشته باشد.

 

اینکونل 600 انتخاب درستی است که چالش شما{1}}تزلزل دما بالا باشد: اکسیداسیون بالای 600 درجه، اتمسفرهای کربورکننده و نیترید، کوره و محیط های احتراق. مقیاس اکسید کروم آن یکی از پایدارترین فیلم های محافظ حرارتی در مهندسی است.

 

چارچوب تصمیم عملی ساده است:

 

اگر دما بالای 600 درجه باشد ← Inconel 600

 

اگر سیال HF یا آب دریا باشد ← Monel 400

 

اگر هم دمای بالا و هم شیمی تهاجمی وجود دارد ← با یک مهندس خوردگی مشورت کنید. آلیاژهای تخصصی (آلیاژ 625، C-276، آلیاژ 825) ممکن است مورد نیاز باشد

 

اگر SCC یا مقاومت سوزاننده نگرانی اصلی باشد ← هر دو آلیاژ زنده هستند. ارزیابی هزینه و قابلیت ساخت

 

به پشتیبانی انتخاب مواد نیاز دارید؟

 

تیم فنی ما لوله، لوله، میله، صفحه، ورق، و اتصالات - محصولات Monel 400 و Inconel 600 دارای گواهینامه آسیاب- را به تیم‌های مهندسی و تدارکات در سراسر جهان ارائه می‌کند.

 

ما ارائه می دهیم:قابلیت ردیابی کامل مواد · گواهی های آزمایش آسیاب ·-بازرسی شخص ثالث · کاربرد-توصیه انتخاب آلیاژ خاص

 

با تیم فروش ما تماس بگیرید برای در دسترس بودن محصول، قیمت گذاری، و راهنمایی متخصص در مورد چالش خوردگی خاص شما.

 

ارسال درخواست
بیا به ما
و RFQ های خود را اکنون شروع کنید.
با ما تماس بگیرید